Zvláštne puto jednovaječných dvojčiat 1.

Autor: Andrea Hoštáková | 8.12.2019 o 12:00 | Karma článku: 1,65 | Prečítané:  592x

Puto dvojčiat je jedinečné a niekedy aj záhadné, zvlášť keď ide o jednovaječné dvojčatá, ktoré sú identické, a teda aj navlas rovnaké.

Ich súrodenecké puto je veľmi silné, pochádza ešte z čias prenatálneho vývoja, keď sa spolu delili o miesto v maternici, kde mali spoločnú placentu, neskôr spali v jednej postieľke aj spolu vyrastali. Aj z tohto dôvodu je prepojenosť dvojčiat najsilnejšia. Toto puto sa často vytvára na celý život. No nie je to len vzhľad, ktorý ich spája. Často sú to aj povahové vlastnosti či samotné myšlienky. Niektorí hovoria aj o určitej forme telepatie medzi jednovaječnými dvojčatami.

V mnohých prípadoch sa dvojčatá nerodia len naraz v jeden deň, ale v jeden deň aj umierajú. Takýchto prípadov na svete nie je veru málo. Mnohé sú tak na seba naviazané, že cítia bolesť toho druhého, hoci každé z nich je práve na opačnom konci sveta. V rovnakom čase začínajú chodiť, rastú im zúbky, začnú rozprávať... Sú nerozlučné, všetko chcú prežívať spolu, keď zostane jedno samo, necíti sa bez druhého dobre a je mu smutno... Ich vzťah je oveľa hlbší ako vzťah medzi bežnými súrodencami. Pre mnohých je preto toto puto nepochopiteľné a do istej miery aj záhadné.

Iste ste už videli dojímavé fotografie dvojčiat tesne po pôrode, na ktorých sa dvojčatá držia za ruky. Je to krásne a pre mnohých nepochopiteľné, už takto ukazujú, že patria k sebe, inštinkt im napovedá, že nie sú samy. A je to tak, nikdy nie sú samy, a hoci nie sú práve spolu, cítia prítomnosť toho druhého.

Dvojčatá sa vyskytujú aj v rôznych mytológiách a vo všeobecnosti sú symbolom duality a vzájomného dopĺňania sa. Napríklad egyptskí bohovia – dvojčatá Geb a Nut (bohyňa nebies), boli súrodenci a zároveň aj milenci. Ra ich rozdelil neskoro, lebo medzitým stihli mať synov Osirisa a Seta, tiež dvojičky.

Choroby

Ak máte jednovaječné dvojčatá, alebo ste z takýchto dvojčiat, viete, čo je to, keď ochorie jedno z dvojčiat, o chvíľu má tú istú chorobu aj to druhé a nejde len o bežné prechladnutie, angínu či chrípku, ktoré si bežne odovzdávajú aj „nedvojičkoví“ súrodenci.

Ak teda jedno z dvojčiat trpí chorobou, ktorá má genetický charakter, s veľkou pravdepodobnosťou môžete čakať, že aj druhé dvojča bude mať rovnakú diagnózu. Nie je to však pravidlo.

Prenos myšlienok, bolestí a pocitov

Samotná komunikácia medzi jednovaječnými dvojčatami je sama osebe fenoménom, ale nie je to jediná zvláštnosť. Ide tu o celkovú prepojenosť dvojčiat, keď majú schopnosť vnímať bolesť toho druhého alebo vnímať to, čo práve cíti či prežíva.

No nie všetky dvojčatá majú túto schopnosť. Guy Lyon Playfair vo svojej knihe Telepatie mezi blízkými (vyšla v roku 2006 v češtine) tvrdí, že tridsať až tridsaťpäť percent jednovaječných dvojčiat niekedy v živote zažije telepatiu. U väčšiny jednovaječných dvojčiat, ktoré vyrastali spolu, existuje prepojenie – akési puto, ktoré je oveľa silnejšie ako u bežných súrodencov. Vo svojej knihe ďalej opisuje príbehy jednovaječných dvojčiat, keď boli v ohrození života, alebo sa jednému dvojčaťu dialo niečo mimoriadne a druhé to vycítilo aj napriek veľkej vzdialenosti.

Ako príklad môžeme uviesť niekoľkotýždňové dvojča, ktoré svojím vytrvalým plačom upozornilo matku, že jeho brat sa dusí v perinách. Alebo pád jedného z dvojčiat, ktorý druhé dvojča pociťovalo ako bolesť.

Je tu opísaný aj prípad jednovaječných dvojčiat – dievčat, ktoré boli také navzájom senzitívne, že cítili aj tú najmenšiu odreninku. Keď boli dievčatká choré, ich mama, bez ohľadu na to, ktorá chorobou trpela, musela dávať lieky obom. Tieto dievčatká podstúpili veľa testov, ktoré sa prispôsobovali ich veku. Mali overiť ich telepatické schopnosti, v ktorých dopadli výborne. Boli tak označené ako takmer ideálny telepatický pár.

Pokusy s telepatiou

Prípad telepatie či mimozmyslového vnímania môžeme ilustrovať na pokuse, ktorý sa uskutočnil v roku 2003 s chlapcami Richardom a Damienom Powlesovcami, pri ktorom jedného zavreli do zvukotesnej uzavretej miestnosti s vedrom ľadovej vody a druhého pripojili na polygraf, prístroj v našich končinách známy aj ako detektor lži. Neskúmali, či niekto klame, aby neprišlo k omylu, polygraf zaznamenáva fyziologické veličiny ako tlak, pulz či dýchanie. Keď chlapec vnútri ponoril ruku do ľadovej vody, chlapec vo vedľajšej miestnosti sa zrazu prudko nadýchol. Keď chlapec vnútri otvoril škatuľu, z ktorej naňho vyskočil gumový had, chlapcovi vonku vyskočil pulz a podobne.

Prípadmi telepatie sa vo svojej knihe Nedelitelná dvěma (vyšla v češtine v roku 2009) zaoberá aj Nancy L. Segalová. V knihe opisuje skutočné prípady väčšinou jednovaječných dvojčiat, ktoré boli po narodení oddelené a vyrastali jednotlivo, no potom sa vďaka náhode v dospelosti stretli.

Podobný prípad mimozmyslového vnímania môžete sledovať napríklad aj vo filme Alicino zrkadlo. Mladý manželský pár, Fiona a Antoine, veľmi túžia po dieťati, no keďže to nejde prirodzenou cestou, podstúpia umelé oplodnenie. Keď sa však ani piaty pokus nepodarí, Antoine odchádza na druhý koniec sveta.
O osem rokov neskôr  pobehuje po pláži osemročná Alice. Fiona totiž Antoina nikdy neinformovala o svojom tehotenstve, o ktorom sa dozvedela až po autonehode. Alice však trpí zvláštnymi psychickými stavmi, navyše sa Fiona aj Antoine dozvedajú, že krvná skupina dievčatka sa nezhoduje s krvnou skupinou jej otca. Postupne odhaľujú lekársky experiment, ktorý sa na nich uskutočnil a o ktorom nemali ani tušenia. Náhodne sa stretávajú s Annou, ktorá vyrastá v Taliansku a Alice je jej jednovaječným dvojčaťom, odtrhnutým od svojej sestry dlho pred narodením bez toho, aby o tom Fiona alebo Annina matka Carla vedeli. Keď si jedna zlomí nohu, bolesť cíti aj tá druhá, keď sa jedna popáli, objaví sa podobná jazva aj u tej druhej.

Výskumy oddelených dvojčiat

Profesor Tom Bouchard z Minnesotskej univerzity sa v sedemdesiatych a osemdesiatych rokoch minulého storočia venoval výskumu, počas ktorého hľadal páry dvojčiat, ktoré boli vychovávané oddelene. Dôkladným skúmaním týchto dvojíc zistil, že väčšina týchto dvojčiat mala rovnaké IQ, rovnaké zdravotné problémy, podobné záujmy a koníčky, podobný prístup ku vzťahom a dokonca aj podobné chute na niektoré jedlá.
Profesor dospel k záveru, že jednovaječné dvojčatá vychovávané oddelene sú si podobnejšie ako dvojvaječné dvojčatá vychovávané spolu.

 

Zdroje a použitá literatúra:
Telepatie mezi blízkými 2006 – Guy Lyon Playfair
Diplomová práca Tereza Šašinková
Nancy L. Segalová – Nedelitelná dvěma

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Nebola tam nenávisť, hovoria Kuciakovi kolegovia o jeho vzťahu s Kočnerom

Kočner mohol utrpieť najmä pri kauze Donovaly, zhodli sa novinári.

Trnkovi zrušili obvinenie v súvislosti s Tiposom

Trnku minulý týždeň zadržala polícia.


Už ste čítali?