Pohanský hrad nie je hrad?

Autor: Andrea Hoštáková | 5.12.2019 o 20:18 | Karma článku: 6,32 | Prečítané:  2462x

Kúsok od Fiľakova neďaleko obce Hajnáčka sa nachádza Pohanský hrad. Keď som plánovala výlet na tento „hrad“, ani som len netušila, že to nie je hrad, či jeho zrúcanina.

Toto som zistila, až keď som prišla na miesto a po hrade ani chýru, ani slychu.

obec Hajnáčka a na kopci zrúcanina hradu Hajnáčka

Až neskôr doma som si teda hľadala informácie a zistila som, že ide o pohorie v Cerovej vrchovine známe aj pod názvom Pohanský vrch. Prečo sa to ale potom volá Pohanský hrad? Zrejme preto, lebo tu údajne ide o pozostatky hradiska. Musím však uznať, aj keď som bola sklamaná, že som na mieste nenašla žiadne ruiny starovekého hradu, toto miesto malo v sebe čosi magické. Zvláštne bolo aj to, že cestou sem sme nestretli ani živú dušu, zrejme sem veľa ľudí na výlety nechodí, a pritom aj počasie nám prialo, hoci cestou späť sa už zbierali búrkové mraky a nad hradom v Hajnáčke už bolo počuť  hrmenie.

kostol v Hajnáčke
lúky nad Hajnáčkou

K Pohanskému hradu sme sa dostali z obce Hajnáčka, hoci tam, kde sa končila dedina, sme trošku poblúdili, pretože sme nenašli značku (teda skôr sme ju prehliadli), no nakoniec sa nám podarilo dostať sa na správnu cestu. Najskôr do kopca cez lúky, potom cez les a dostali sme sa až na vrch Tilič. Krásne miesto s nádherným výhľadom na okolie, odkiaľ vidno celú obec aj so zrúcaninou hradu Hajnáčka (návštevu ktorého sme už pre prichádzajúcu búrku nestihli). Nechcelo sa mi odtiaľ ani ísť, len sedieť v tráve a pozorovať okolie a oblaky plávajúce po oblohe. 

hrad Hajnáčka
cesta lesom k Tiliču
Tilič
výhľad z Tiliča
výhľad z Tiliča

Z Tiliča je k Pohanskému hradu už len kúsok. A tu sme zistili, že tu žiadny hrad nie je, žiadne zrúcaniny, len na sebe poukladané skaly, vyzerajúce ako pozostatky nejakého opevnenia. Smerová tabuľa nám hovorí, že tu je Pohanský hrad. Zašli sme aj kúsok ďalej, ale nikde nič, tak sme sa pomaly po krátkej prestávke vracali späť cestou, ktorou sme prišli. Výlet to však bol pekný a nenáročný.

Tilič
Pohanský hrad

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Kočnerov telefonát Kuciakovi bol cez čiaru, hovoria kolegovia zavraždeného novinára

Kočner mohol utrpieť najmä pri kauze Donovaly, zhodli sa novinári.

KOMENTÁR PETRA SCHUTZA

Ficov kľúč je Danko

Ak sa SNS nedostane do parlamentu, Smer je vybavený.


Už ste čítali?