Domácnosť (ne)bezpečná (nielen) pre dvojčatá

Autor: Andrea Hoštáková | 17.11.2019 o 17:11 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  977x

Určite každý vie o tom, že najviac úrazov detí sa stane v domácnosti. Vo väčšine prípadov to však nemusí byť spôsobené ľahostajnosťou či nepozornosťou rodičov.

Množstvo úrazov nedokážete predvídať, no adekvátnym zabezpečením domácnosti môžete úrazy aspoň minimalizovať.

Pri dvojčatách je to o to horšie, že musíte dávať pozor naraz na dve deti, ktoré, ak nie sú pod vaším dohľadom, vždy niečo vyparatia. Toto obdobie prichádza vtedy, a musíte mimoriadne zvýšiť pozornosť, keď sa deti prehupnú z fázy ležania do fázy otáčania sa, plazenia sa, štvornožkovania, či keď sa začnú stavať a začnú konečne chodiť. Sú to obdobia, ktoré bývajú pre rodičov dvojčiat veľmi náročné, musíte sa však na ne dostatočne včas pripraviť.

Možno si poviete, že vám stačí dať zábranu na schody, zabezpečiť všetky ostré hrany a rohy, zabrániť prístupu ku kuchynským spotrebičom či zabezpečiť elektrické zásuvky. No ani to niekedy nestačí, je množstvo iných „nástrah“, ktoré na deti v takej obyčajnej domácnosti číhajú. Šikovnými pomocníkmi v domácnosti môžu byť aj ohrádky alebo cestovné postieľky, do ktorých môžete deti na čas potrebný, keď chcete napríklad upratať alebo rýchlo uvariť, umiestniť. Ale aj toto je len na určité obdobie, len čo začnú deti z ohrádky alebo postieľky vyliezať, musíte zbystriť pozornosť ešte viac.

Najlepšie je v úvode pozrieť sa na domácnosť očami detí – „znížiť“ sa na ich úroveň, po štvornožky preskúmať terén, a odstrániť tak z dosahu všetko, čo by mohlo byť pre ne zaujímavé, no mohlo znamenať nebezpečenstvo. Nie je to ľahké, a preto je tu pre vás zoznam niektorých vecí, na ktoré by rodičia dvojčiat nemali nikdy zabúdať. Ide o akýsi ucelený návod na to, ako zabezpečiť domácnosť a minimalizovať tak nešťastia, ktoré sa niekedy naozaj nemusia dobre skončiť.

V prvom rade treba pamätať na tri pravidlá, ako predísť takýmto úrazom:

1. Zabezpečiť dozor nad deťmi.

2. Vytvoriť z domácnosti bezpečné prostredie, najmä tam, kde sa deti najčastejšie pohybujú alebo zdržiavajú.

3. O nebezpečenstvách deti vhodne informovať. Prevencia je tiež veľmi dôležitá.

Ochrana dverí a zásuviek

Aj dospelému sa nie raz stane, že si pricvikne prst v zásuvke alebo zabuchne vo dverách. Určite netreba pripomínať, aká je to potom bolesť. Pre jemné detské pršteky je to bolesť o to väčšia. Vhodné je zabezpečiť teda zásuvky proti ich otváraniu, použite zastavovacie kolíky do dvier – brzdy (ide aj o obsah takýchto zásuviek, aby ich deti nevyberali, ak napríklad skrývajú lieky alebo veci, ktoré nepatria deťom do rúk – vidličky a nože v kuchyni...).

Nábytok a stoly

Stoly by nemali mať ostré hrany a rohy, najlepšie sú okrúhle, prípadne postačia aj také, ktoré majú zaoblené hrany. Ak také nemáte, treba zabezpečiť hrany napríklad tým, že ich obalíte molitanom, alebo inak zmiernite prípadný náraz. Existujú aj špeciálne kryty, no deti sú také šikovné, že môžu čoskoro zistiť, že sa dajú dať dole. Ak sa niečo také stane, potom je lepšie takýto nábytok z dosahu detí na určitý čas skryť. Je to jednoduchšie, ako neustále striehnuť, aby dieťa nenarazilo na ostré hrany.

Ak sú deti už väčšie a idú do samostatných postieľok, na začiatok je určite vhodná zábrana na posteľ, aby dieťa z postele nevypadlo. Poschodová posteľ sa zo začiatku neodporúča, hoci mnohé izby sú veľmi maličké a dve postele dosť obmedzia pohyb detí v izbe. Skôr sa treba zamerať na posteľ, pod ktorou je druhá vysúvacia posteľ. Z poschodovej postele by také malé dieťa mohlo veľmi ľahko vypadnúť.

Police a skrine v byte zaistite proti prevráteniu. Tak isto nepoužívajte nábytok, ktorý je nestabilný, prípadne ho pripevnite o stenu.

Ak máte v dome či byte koberce, upevnite ich k podlahe napr. protišmykovou mriežkou.

Schody

Schody je najlepšie zabezpečiť zábranami, priečky takejto zábrany však musia mať také rozstupy, aby sa dieťa cez ne nedokázalo prestrčiť. Zábrany však budú užitočné len dovtedy, kým ich deti nezačnú preliezať  (a to mi verte, že začnú), potom už stratia svoju funkciu. V takom prípade musíte deťom starostlivo vysvetliť, že po schodoch sa neskáče a nebehá, zakazovanie, aby k nim nechodili, totiž len veľmi ťažko pomôže.

Okná a dvere

Z blízkosti okien a dverí odstráňte akýkoľvek nábytok, na ktorý by deti dokázali vyliezť, a aby sa tak nemohli dostať k oknu. Okná a dvere zabezpečte detskou poistkou, aby sa nedali otvoriť. Ak máte sieťky na oknách, nenechávajte okná otvorené, cez sieťku môže dieťa ľahko vonku vypadnúť. Ak je v ktorejkoľvek miestnosti otvorené okno, deti tam nikdy nenechávajte bez dozoru, hoci by bola otvorená len vetračka, platí to aj keď je okno otvorené a na okne je sieťka proti hmyzu.

Záclony a závesy na oknách by mali byť krátke tak, aby sa na ne deti nemohli zavesiť, alebo sa do nich zamotať. To isté platí pre retiazky od žalúzií, tie môžete prípadne umiestniť čo najvyššie, aby deti na ne nedosiahli.

Sklenené vitríny, presklené dvere, okná

Hoci zabrániť rozbitiu akéhokoľvek skla nedokážete, existujú špeciálne fólie (bezpečnostné ochranné fólie) proti rozbitiu, ktorými ich môžete zabezpečiť. Tieto fólie spoľahlivo ochránia pred zraneniami spôsobenými rozbitím skla.

Zápalky a zapaľovače, elektrické zásuvky, káble

Zápalky a zapaľovače by ste mali mať ukryté na mieste, ktoré deti nepoznajú, prípadne sa na takéto miesto nevedia dostať. Deťom nemajú byť dostupné.

Elektrické zásuvky zabezpečte v byte ochrannými krytmi.

Elektrické káble starostlivo uložte popri stene alebo za nábytkom, aby sa o ne vaše deti nepotkli.

Ostré predmety

Príbory, nože, ihlice na štrikovanie, nožnice – to všetko sú veci, ktoré je najlepšie odstrániť z dosahu.

Balkón

Nikdy nenechávajte deti na balkóne bez dozoru. Mriežka balkóna by nemala mať priečne dosky, keďže ratolesti sa po nich môžu vyškriabať hore. Takisto by nemali byť v dosahu stoličky alebo nábytok, po ktorom by deti mohli vyliezť hore. Ak ste na balkóne, zabezpečte zatváranie, aby sa nemohlo stať, že sa tam zabuchnete. Balkón radšej zamykajte a kľúče schovávajte.

Lieky, chemikálie a čistiace prostriedky

Lieky a chemikálie skladujte mimo dosahu detí, najlepšie na uzamykateľných miestach, aby sa k nim deti v žiadnom prípade nemohli dostať. Chemikálie nikdy nenalievajte do fliaš od pitnej vody, alebo džúsov, vždy by mali byť v originálnych fľašiach. Mnohé takéto prostriedky už majú aj uzáver s detskou poistkou, preto kupujte radšej takéto. V domácnosti používajte len chemikálie pre ňu určené, v žiadnom prípade priemyselné chemikálie. Tieto majú iné zloženie, a preto sú často nebezpečné.

Plastové vrecká

Plastové vrecká by mali byť vždy uzamknuté. Deti by si ich mohli natiahnuť na hlavu, čo je veľmi nebezpečné.

Návštevy

Skontrolujte si zabezpečenie aj iných domácností, v ktorých sa vaše deti občas zdržiavajú, napríklad u starých rodičov. Ak ste na návšteve, kde nemajú deti, dávajte na deti väčší pozor.

Podlahy

Podlahy môžu byť pre deti tiež dosť nebezpečné, zvlášť ak sa na nich pošmyknú. Preto deťom obúvajte protišmykové ponožky alebo papuče s protišmykovou podrážkou. Aj koberce alebo hracie podložky upevnite protišmykovými podložkami alebo páskami.

Kúpeľňa a WC

Nebezpečné je aj pošmyknutie sa vo vani alebo v sprchovom kúte. Ak nemáte vaňu alebo sprchový kút so zdrsneným dnom, kúpte si protišmykové podložky alebo samolepky. Nebezpečenstvo pádu hrozí aj zo stoličiek či stolčekov, ktoré deťom pomáhajú, aby dočiahli na umývadlo alebo toaletu.

Obyčajná toaleta môže byť skrytým nebezpečenstvom, ak dieťa do nej spadne hlavou. Malé deti totiž toaleta neuveriteľne fascinuje a najmä tá voda v nej. Použite WC zámok, aby ste predišli prípadnému nešťastiu. Zabezpečí kryt na doske, aby sa deti nemohli dostať do vnútra, no poskytne ľahký prístup v prípade potreby. Nenechávajte otvorenú ani práčku, deti by tam mohli vyliezť a spadnúť, ak je s otváraním zhora.

Bytové rastliny a kvety

Kvety skrášlia každý dom či byt, dokážu čistiť či zvlhčiť vzduch, no pozor na tie, ktoré sú jedovaté. Tieto rastliny dajte z dosahu detí, alebo ich radšej odstráňte. Mnohé rastliny, o ktorých by sme si to ani nemysleli, sú jedovaté, ako napríklad:

diffenbachia (vo všetkých častiach rastliny sa nachádza kyselina oxalová, ktorá spôsobuje pálenie perí a jazyka, opuch v ústach a hrdle)

antúrium (spôsobuje pálenie v ústach)

krotón a príštec ohnivý (šťava vytekajúca zo stoniek po mechanickom poškodení spôsobuje alergické reakcie)

vianočná hviezda (jedovatá je biela šťava, ktorá vyteká z listov a spôsobuje alergické reakcie)

filodendrón (obsahuje jedy, požitím ktorých vzniká opuch jazyka a úst, podráždenie slizníc)

Nezabúdajte, že aj nevinne vyzerajúce predmety sa môžu stať zo sekundy na sekundu nebezpečenstvom. Myslite na to, že deti vedia byť naozaj vynaliezavé a zvlášť ak ide o dvojčatá. Investujte teda čas aj peniaze, aby sa váš domov stal pre vaše deti bezpečnejším. Zmeny, ktoré urobíte, sú len prechodné a výsledky sú naozaj dobré. Čím budú vaše deti staršie, budete môcť postupne upustiť od týchto bezpečnostných opatrení. No dovtedy pamätajte, že opatrnosti nikdy nie je dosť.

Foto: Arek Socha - Pixabay  

Zdroje:
http://multiples.about.com/od/householdhints/a/twinproofing.htm
http://detskechoroby.rodinka.sk/detske-choroby/ojoj/urazy/domacnost-bezpecna-pre-deti-ii/
http://detskechoroby.rodinka.sk/detske-choroby/ojoj/urazy/domacnost-bezpecna-pre-deti/

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?