More na Slovensku, v ktorom si nezaplávate, a kamenný vodopád

Autor: Andrea Hoštáková | 6.11.2019 o 19:20 | (upravené 6.11.2019 o 22:16) Karma článku: 7,09 | Prečítané:  2809x

Nikdy by mi nenapadlo, že môže existovať niečo ako kamenný vodopád či kamenné more. Naozaj zaujímavý prírodný úkaz, ktorý máme dokonca na Slovensku na hranici s Maďarskom v Šomoške – národnej prírodnej rezervácii.

Mačacia

Dostanete sa k nemu z obce Šiatorská Bukovinka a neverte navigácii, ak vás tam bude posielať iným smerom, pretože vás tam bude chcieť navigovať z maďarskej strany. Ak by ste však chceli navštíviť len hrad Šomoška, pokojne choďte aj z maďarskej strany.

Treba sa dostať do obce, všade sú smerové tabule, takže tie vás bezpečne nasmerujú na parkovisko s areálom pre vstup na náučný chodník Mačacia. Tu stojí Šimonova veža, kde si kúpite lístok na hrad aj zaplatíte za parkovanie. V ponuke sú aj rôzne suveníry či drobné občerstvenie. Veľmi milý pán predajca vám pri veľkej informačnej  tabuli s mapou na parkovisku ochotne vysvetlí, kadiaľ máte ísť a ktorá cesta bude pre vás najlepšia. Dokonca vás iniciatívne odfotí, a potom už môžete nenáročným chodníčkom stúpať až k hradu. Vstupný areál ponúka okrem iného aj oddychovú zónu s detským ihriskom a posedením.

Vodopád a kamenné more

Vodopád sa nachádza na ceste pred hradom, ale náučný chodník ponúka veľa zaujímavých miest. My sme si vybrali hore kratšiu trasu a späť sme šli potom dlhšou trasou, na ktorej nás však zastihol hustý dážď, stihli sme ju prejsť len tak-tak. Chodníček lemuje Bukovinský potok. Ide sa po zelenej značke. Hneď na začiatku nájdete malé jazierka a Krúdyho prameň s čistou pramenistou vodou. Chodník vedie lesom, potom už mierne stúpa.

Krúdyho prameň
Jazierka

Cestou po chodníku natrafíte  na kamenné more – je výsledkom prirodzeného zvetrávania bazaltu a gravitačného ukladania jeho úlomkov na svahu. Ďalej sa schodmi dostanete až ku kamennému vodopádu. Tu nás zastihlo drobné mrholenie, ktoré však vodopádu dodávalo zaujímavý ráz. Kamenný vodopád vznikol pred 4 miliónmi rokov z bazaltovej lávy, ktorá stuhla v kráteri bývalej sopky pod zemským povrchom.

Kamenné more
Kamenný vodopád

Hrad Šomoška

Od kamenného vodopádu sa ďalším miernym stúpaním dostanete až k hradu. Nie je to odtiaľ ďaleko. Ide v podstate o čiastočne zrekonštruovanú zrúcaninu gotického hradu zo 14. storočia, ktorý je súčasťou hranice medzi Maďarskom a Slovenskom, a keďže sa tu pohybujete bez sprievodcu, máte dosť času si toto historické miesto aj  vychutnať. Je odtiaľto krásny výhľad na maďarskú stranu, v pozadí vidno hrad Salgó, a dá sa odtiaľ zísť do blízkej maďarskej obce Šomoška, čo sme my už nestíhali, keďže sa zbierala búrka. Po krátkej prestávke a pokochaním sa krásnymi výhľadmi, aj keď pod zamračenou oblohou, sme sa vybrali späť po náučnom chodníku dúfajúc, že nás  nezastihne dážď, keďže sme chceli prejsť celý náučný chodník.

Výhľad pod hradom
V diaľke hrad Salgó

Rozhľadňa

Zastavili sme sa pri rozhľadni, odkiaľ krásne vidno obidva hrady – Šomošku aj Salgó. Od hradu sa k nej dá dostať po žltej značke.

Hrad Šomoška
Hrad Šomoška, za ním v diaľke Salgó (fotené z rozhľadne)
Rozhľadňa

Okrem rozhľadne tu nájdete mnohé miesta s informačnými tabuľami, ako:  budovu colnice, prameň, banícku osadu, lávové pokrovy, bazaltové minerály, ťažbu bazaltu, rekultiváciu lomu. Od rozhľadne sa okolo budovy školy potom dostanete  späť na parkovisko. Tým, že sme sa zdržali na rozhľadni, cestou späť sa spustil hustý lejak. Našťastie cesta od rozhľadne k parkovisku trvá už len pár minút (podľa značky cca 15 minút), ale možno sa mi to len zdalo, keďže sme šli späť v daždi už dosť rýchlym krokom.

Banícka osada
... a jeden štvorlístok pre šťastie :)

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Cynická obluda

Fico má stále čo oslavovať

Tento vtip vznikol v novembri 2014, keď sme oslavovali 25. rokov od revolúcie. Päť rokov prešlo a je ešte platnejší.


Už ste čítali?