Tipy a skúsenosti pre druhý polrok s dvojčatami

Autor: Andrea Hoštáková | 5.9.2019 o 23:23 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  606x

Druhý polrok s dvojčatami je určite prelomový. A nemusí vyzerať už tak optimisticky. Deti sa začínajú pretáčať, plaziť sa, štvornožkovať, stavať sa a napokon chodiť.

Toto obdobie sa chápe ako najťažšie, ale keď ho prežijete, tak vás asi už nič neprekvapí. Ak som bola optimisticky naladená, že prvý polrok nebol taký náročný, tak druhý polrok je už naozaj o niečom inom.

Spánok

U mnohých detí je prechod do druhého polroku prelomový hlavne v spánku. Počítajte s tým, že nočný spánok, pokiaľ vaše deti dobre spávali, sa môže zhoršiť. Ide hlavne o rastový skok, keď sa deti môžu veľmi často budiť, každú hodinu, niekedy aj pol hodinu a najhoršie je, ak sa vám budú budiť nie naraz, ale na striedačku. Nie je nič horšie ako nevyspatá mamička. Ako deti budú dosahovať rok, spánok sa upraví a budú sa budiť raz za noc, prípadne prespia už celú noc, čo je už potešujúcejšia správa. Všetko treba len vydržať a dať im to, čo práve potrebujú.

Stravovanie

V druhom polroku je hlavnou zmenou aj to, že detičky prechádzajú postupne na tuhú stravu. To je dobrá správa pre dojčiace mamičky, pretože postupne vynechávajú jednotlivé dojčenia počas dňa a konečne aj ony môžu niečo začať robiť bez detí, nechať deti niekomu inému a ísť napríklad nakupovať. V tomto vidím pozitívum druhého polroka. Ale môžu byť problémy so stravovaním, ak detičky slabo papajú alebo odmietajú stravu. Potom je ťažké nakŕmiť deti, zvlášť keď je problém nakŕmiť obe. Ak papajú dobre a rýchlo, je to pre mamičku o starosť menej. Nie je nič horšie ako nútiť dieťa, aby sa najedlo a aby zjedlo aspoň niečo.

Učenie na nočník

Ak už detičky vedia sedieť samy, budete počuť zo všetkých strán, že už sú dosť veľké na to, aby sa učili na nočník. Ja si myslím, že detičky majú na to ešte dosť času. Deti by som od jedného roku ešte na nočník nedávala. Začala by som najskôr od roka a pol (čo sa aj odporúča), najlepšie v dvoch rokoch, ak sa, pravdaže, nepýtajú na nočník skôr. A pri dvojčatách to platí dvojnásobne. Ušetríte si množstvo nervov a starostí. Dieťa aj tak musí na toto dozrieť a nech robíte čokoľvek a dieťa na to ešte nie je zrelé, len si zbytočne pridáte robotu a vôbec si to neuľahčíte.

Zúbky

Ach, tie zúbky! Mnohé mamičky vedia, o čom je reč. Keď trápia dieťatko zúbky a my mu nevieme pomôcť, je to na zbláznenie, a to nehovorím o tom, keď je to naraz alebo na striedačku. Môžu sa pridať hnačky, soplíky, teploty, nočné budenie, deti sú podráždené a plačlivé, nepapajú dobre, prípadne jedlo odmietajú. Pre mnohé mamičky je to ťažké obdobie. Tu môžu pomôcť už len masážne gély alebo homeopatiká na upokojenie, toto obdobie jednoducho musíte len vydržať. Sú však aj detičky, ktoré rast zúbkov hravo zvládnu, prípadne len s miernymi ťažkosťami, veľakrát rodičia zistia až neskôr, že nejaký zúbok je tu navyše, pretože správanie dieťaťa predtým nenasvedčovalo, že by nejaký zúbok mal vybehnúť.

Presúvanie sa a pohyb

Deti sa postupne začínajú pohybovať – najskôr sa pretáčajú, potom pridajú plazenie, začnú sa dávať na štyri a lozia po celom byte. Tu dbajte hlavne na bezpečnosť. Musíme dávať pozor, aby si deti neublížili, nie je vždy jednoduché ustriehnuť obe deti. Preto musíme vždy predvídať. Tu nám môže pomôcť ohrádka, odkiaľ deti ešte nedokážu vyliezť. Niektorí to vyriešia tým, že deťom spravia v časti bytu alebo izby samostatný kútik, kam dajú zábranu, aby deti odtiaľ neušli alebo nevyliezli.

Bezpečnosť

V druhom polroku treba oveľa viac myslieť na bezpečnosť detí. Tým, že už začínajú loziť, štvornožkovať, či chodiť, je byt alebo dom pre nich miestom, ktoré treba preskúmať, takže prispôsobte tento priestor tak, aby deti nemali prístup napríklad k jedovatým izbovým rastlinám, rôznym čistiacim prostriedkom alebo k chemikáliám, či liekom... Zabezpečte všetky nebezpečné a ostré hrany, šuplíky, okná, elektrické zásuvky... V tomto období je vhodným pomocníkom ohrádka, ktorú predávajú aj pre dvojčatá, prípadne môžete deťom vyhradiť bezpečný priestor v niektorej miestnosti, kde sa budú pohybovať a kde ich v prípade potreby môžete načas nechať samých. Pokiaľ potom majú deti v takomto kútiku dostatok hračiek, je možné, že sa spolu aj pekne zahrajú a vy si môžete na chvíľu vydýchnuť. Nemusíte sa báť, že vám niekam ujdú či vylezú. Pravdaže, aj tu ich treba často kontrolovať. Nikdy neviete, čo deti vymyslia. Len čo začnú zovšadiaľ vyliezať a všetko preliezať, nezostane vám nič iné, len ich mať na očiach.

Výborným pomocníkom je aj ochranná prilba na hlavu, keďže najčastejšie úrazy bývajú z pádov. Oplatí sa do nej investovať peniaze, prípadne si môžete pozrieť ponuku v bazároch, kde ju zoženiete lacnejšie. Problém môže byť len v tom, ak vaše deti prilbu nechcú nosiť, alebo sa naučia dávať si ju samy dole.

Prechádzky s kočíkom

Vychystať sa na každodennú prechádzku dá mamičkám dvojčiat naozaj zabrať, najmä ak je to v zime. Pred tým, ako idete von, pripravte si všetko potrebné, aby ste potom nemuseli behať a zháňať veci. Majte vždy doplnenú tašku z kočíka, ktorej obsah pravidelne kontrolujte (plienky, vlhčené obrúsky...). Pripravte si na prebaľovací pult všetko oblečenie. Ak idete von v zime, deti oblečte, ale nadávajte ešte vrchnú časť (kabátik, vetrovku, overal...), aby sa deti zbytočne nespotili. Vy sa oblečte a pripravte ešte skôr, ako budete chystať deti. Až tesne pred odchodom navlečte deti do búnd alebo overalov. Ak na prenášanie do kočíka používate napríklad vajíčka, pripútajte do nich deti a dajte ich von alebo na chodbu, kým pripravíte kočík.

V lete je príprava na prechádzku oveľa jednoduchšia, deti nemusíte toľko obliekať, nezabudnite však na detský opaľovací krém v horúcich letných mesiacoch. Ním môžete deti ponatierať ešte predtým, ako ich prebalíte a oblečiete, keďže aj táto činnosť zaberie dosť času. Ak som šla s deťmi von napríklad doobeda, vždy som ich ponatierala už ráno, keď som ich prezliekala z pyžamiek. Potom som sa už nemusela zdržiavať, stačilo ich len prezliecť a išli sme.

Verím, že druhý polrok s vašimi detičkami zvládnete bez problémov, bez úrazov či iných komplikácií. Ale keď budete mať prvý rok úspešne za sebou, môžete byť pyšní na to, ako ste to zvládli a na toto obdobie budete už len spomínať. Držím palce, prajem pevné nervy, bystré oči a pohotové ruky.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Kočnerov telefonát Kuciakovi bol cez čiaru, hovoria kolegovia zavraždeného novinára

Kočner mohol utrpieť najmä pri kauze Donovaly, zhodli sa novinári.

KOMENTÁR PETRA SCHUTZA

Ficov kľúč je Danko

Ak sa SNS nedostane do parlamentu, Smer je vybavený.


Už ste čítali?