Dva hrady na brehoch jednej priehrady

Autor: Andrea Hoštáková | 29.7.2019 o 8:30 | Karma článku: 1,85 | Prečítané:  679x

Niedzica a Czorsztyn. Dva hrady v Poľsku, ktoré stoja na brehoch Czorsztynskej priehrady, nachádzajúcej sa vo východnej časti Novotargskej kotliny. Ak sa ocitnete v týchto končinách, môžete si tam urobiť veľmi pekný výlet.

Zámok Niedzica

Zámok sa nachádza pri obci Niedzica – rodné mesto Dočolomanského, kde teda okrem iného nájdete aj jeho rodný dom. Neďaleko odtiaľ  je aj park miniatúr, dominantou je však zámok, ku ktorému sa dostanete z obce. Pri priehrade je malá pláž aj autokemping. Môžete sa loďou preplaviť až na druhý breh k hradu Czorszyn, alebo si dáte okružnú hodinovú plavbu po priehrade.

Hrad Niedzica
Hrad Niedzica
Pohľad na priehradu z cesty v Niedzici
Pláž
Hrad Niedzica

V areáli hradu je aj múzeum kočov. Ak ste si kúpili vstup do hradu, môžete sa doň aj pozrieť.

Pred hradom sa zaujímavý peň s drevenou strieškou tzv. dubu Paločayovcov, ktorého obvod je až 6  metrov.

Hrad Czorsztyn

K hradu sa dostanete buď z obce Czorsztyn, alebo aj loďou z pláže v Niedzici. My sme využili druhú možnosť, kúpili sme si spiatočný lístok na gondolu Czorsztynianka, ktorá sa podľa potreby plaví či už tam, alebo späť, každých 10 – 20 minút. Je viac gondol, ktoré sa takto plavia. Využiť sa dajú však aj loďky či parník, lístky na ne si viete zakúpiť v stánkoch pri priehrade aj pri hrade Niedzica, a späť aj v prístave pri hrade Czorsztyn. Cena spiatočného lístka je 14 zlotých.

Pláž

Hrad je zrúcanina, od prístavu sa k nemu dostanete príjemnou prechádzkou a je z neho pekný výhľad na okolie, v diaľke môžete vidieť aj hrad Niedzica.

Hrad Czorsztyn
Pohľad na Niedzicu z druhého brehu
Obchod so suvenírmi v hrade

V prístave nájdete aj reštauráciu s rýchlym občerstvením a stánky. Ceny sú prijateľné, jedlo nám chutilo, aspoň teda  to, ktoré sme si my kúpili.

Dve priehrady

Od zámku Niedzica sa chodníkom lemovanom stánkami s množstvom suvenírov môžete dostať až k hrádzi s vodnou elektrárňou, ktorá spája dve vodné plochy – Czorsztynskú priehradu a Sromowiecku. Z hrádze je skutočne skvelý výhľad na oba hrady, z druhej strany zasa vidíte v diaľke Tatry aj Pieniny.

Pohľad na Sromowiecku priehradu
Tatry v diaľke
Ulička s obchodmi so suvenírmi

Určite každého zaujme 3d maľba na hrádzi. Ak sa na ňu pozriete z tej správnej strany, vyzerá úžasne. Po hrádzi sme si mysleli, že sa dá prejsť okolo priehrady až k hradu Czorsztyn, ale dostali sme sa len k akejsi chatke s označením súkromný pozemok a ďalej sa už ísť nedalo,  takže sme sa vrátili a šli k hradu radšej loďkou.

3D maľba

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Hrozí vojna medzi USA a Iránom?

Ropné zariadenie v Saudskej Arábii zbombardovali drony.


Už ste čítali?