Dva hrady na brehoch jednej priehrady

Autor: Andrea Hoštáková | 29.7.2019 o 8:30 | Karma článku: 1,88 | Prečítané:  714x

Niedzica a Czorsztyn. Dva hrady v Poľsku, ktoré stoja na brehoch Czorsztynskej priehrady, nachádzajúcej sa vo východnej časti Novotargskej kotliny. Ak sa ocitnete v týchto končinách, môžete si tam urobiť veľmi pekný výlet.

Zámok Niedzica

Zámok sa nachádza pri obci Niedzica – rodné mesto Dočolomanského, kde teda okrem iného nájdete aj jeho rodný dom. Neďaleko odtiaľ  je aj park miniatúr, dominantou je však zámok, ku ktorému sa dostanete z obce. Pri priehrade je malá pláž aj autokemping. Môžete sa loďou preplaviť až na druhý breh k hradu Czorszyn, alebo si dáte okružnú hodinovú plavbu po priehrade.

Hrad Niedzica
Hrad Niedzica
Pohľad na priehradu z cesty v Niedzici
Pláž
Hrad Niedzica

V areáli hradu je aj múzeum kočov. Ak ste si kúpili vstup do hradu, môžete sa doň aj pozrieť.

Pred hradom sa zaujímavý peň s drevenou strieškou tzv. dubu Paločayovcov, ktorého obvod je až 6  metrov.

Hrad Czorsztyn

K hradu sa dostanete buď z obce Czorsztyn, alebo aj loďou z pláže v Niedzici. My sme využili druhú možnosť, kúpili sme si spiatočný lístok na gondolu Czorsztynianka, ktorá sa podľa potreby plaví či už tam, alebo späť, každých 10 – 20 minút. Je viac gondol, ktoré sa takto plavia. Využiť sa dajú však aj loďky či parník, lístky na ne si viete zakúpiť v stánkoch pri priehrade aj pri hrade Niedzica, a späť aj v prístave pri hrade Czorsztyn. Cena spiatočného lístka je 14 zlotých.

Pláž

Hrad je zrúcanina, od prístavu sa k nemu dostanete príjemnou prechádzkou a je z neho pekný výhľad na okolie, v diaľke môžete vidieť aj hrad Niedzica.

Hrad Czorsztyn
Pohľad na Niedzicu z druhého brehu
Obchod so suvenírmi v hrade

V prístave nájdete aj reštauráciu s rýchlym občerstvením a stánky. Ceny sú prijateľné, jedlo nám chutilo, aspoň teda  to, ktoré sme si my kúpili.

Dve priehrady

Od zámku Niedzica sa chodníkom lemovanom stánkami s množstvom suvenírov môžete dostať až k hrádzi s vodnou elektrárňou, ktorá spája dve vodné plochy – Czorsztynskú priehradu a Sromowiecku. Z hrádze je skutočne skvelý výhľad na oba hrady, z druhej strany zasa vidíte v diaľke Tatry aj Pieniny.

Pohľad na Sromowiecku priehradu
Tatry v diaľke
Ulička s obchodmi so suvenírmi

Určite každého zaujme 3d maľba na hrádzi. Ak sa na ňu pozriete z tej správnej strany, vyzerá úžasne. Po hrádzi sme si mysleli, že sa dá prejsť okolo priehrady až k hradu Czorsztyn, ale dostali sme sa len k akejsi chatke s označením súkromný pozemok a ďalej sa už ísť nedalo,  takže sme sa vrátili a šli k hradu radšej loďkou.

3D maľba

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

AUTORSKÁ STRANA PETRA SCHUTZA

Mandaríni kľakli a klepetá pre Dobroša (týždeň podľa Schutza)

Ako sa dačo ako Trnka mohlo stať generálom na prokuratúre?

KOMENTÁR PETRA SCHUTZA

Trnka je symptóm zrúteného štátu

Štát chce zakryť, že implodoval na súčiastky.

Emigroval a štyridsať rokov písal básne v anglických blázincoch

Ako mladícky elegán ohuroval devy, v exile hádzali jeho verše do koša.


Už ste čítali?