Nádherné výhľady z Kasprovho vrchu

Autor: Andrea Hoštáková | 1.7.2019 o 20:30 | Karma článku: 1,80 | Prečítané:  730x

Kasprov vrch poskytuje nádherné výhľady na slovenské Tatry z poľskej strany. Podľa povesti jeho názov pochádza od mena majiteľa lokality – gorala Kaspera.

Kasprov vrch, po poľsky Kasprowy wierch, leží v Západných Tatrách na hranici Slovenska a Poľska v nadmorskej výške 1 987 m a dá sa naň dostať lanovkou z  Kuznice. Patrí k najnavštevovanejším v poľských Tatrách a ja som tiež mala možnosť zistiť prečo.

Lanovkou sa naň vyveziete za približne 15 minút s prestupom na medzistanici Myślenickie Turnie, kde nastúpite do ďalšej lanovky. Lístok na lanovku si môžete kúpiť na mieste, čo však neodporúčam, môže sa stať, že budete v rade na lístok čakať aj hodinu, alebo si ho môžete kúpiť  vopred online, čo je určite rýchlejší a jednoduchší spôsob. Musíte si ho však kúpiť v predstihu, pretože v deň, keď chcete ísť, už nemusí byť žiadny časový termín voľný. Lístky sa však dajú kúpiť aj v automatoch v Zakopanom. Zaparkovať musíte v Kuznici  a potom sa ide ešte cestou k lanovke buď pešo, alebo vás vyvezie taxi či autobus, autám je hore k lanovke vstup zakázaný. 

V budove lanovky je aj obchod so suvenírmi, bar a reštaurácia. Na Kasprovom vrchu nájdete kúsok od  lanovky aj hydrometeorologickú stanicu.

Keď som si zisťovala informácie o Kasprovom vrchu, našla som si v recenziách, že teplota  hore v tomto období  je okolo 12 stupňov, takže som sa zabezpečila nohavicami a bundou, ktoré som mala v ruksaku pre prípad, že by mi bolo chladno. Šofér taxi, ktorý nás vyviezol k lanovke (len pre zaujímavosť, auto sme nechali dole na bezplatnom parkovisku s tým, že nás odvezie k lanovke taxi, taký menší mikrobus, za ktorý sme zaplatili 60 zlotých za celú skupinku), nás informoval, že hore je teplota taká istá ako dole, čomu som moc neverila. No keď sme vyšli hore, skutočne tam bolo veľmi teplo, takže nohavice ani bundu som vôbec nepotrebovala.

Prechádzkou po hrebeni vidíte plesá a máte výhľad na slovenské Tatry. Hľadala som si ich na mape, takže predpokladám, že podľa toho ide o plesá Zielony Staw Gąsienicowy a Kurtkowiec. Približne 5 hodín trvá odtiaľto cesta na Podbanské. Ak sa chystáte v najbližšom čase do Zakopaného, určite si medzi svoje výlety zaraďte aj Kasprov vrch, nebudete ľutovať.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?