Tipy a skúsenosti pre prvý polrok s dvojčatami – 2. časť

Autor: Andrea Hoštáková | 26.6.2019 o 20:00 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  466x

Prvý polrok s dvojčiatkami je náročný aj pre tých, ktorí už minimálne jedno dieťa majú. Pripravte sa na množstvo zmien, ktoré však časom, ako všetci ostatní, napokon zvládnete.

A možno vám pomôže aj niekoľko ďalších rád a tipov uvedených v tomto článku.  

Režim dňa

Zo začiatku, keď už prídete s deťmi domov, je veľmi ťažké mať nejaký režim, ten si vytvoríte až po nejakom čase, možno po pár dňoch, týždňoch či až po mesiacoch. Nezabúdajte však, že keď aj nejaký ten režim máte, nebude to tak stále, počítajte s tým, že režim sa bude meniť. Rátajte s tým a nebudete zbytočne sklamaní.


Prechádzky s kočíkom

Je veľmi ťažké vychystať sa na takú jednoduchú prechádzku s kočíkom s dvoma deťmi (zvlášť v zime). Ale verte, že je to jediná činnosť (pravdaže okrem spánku), pri ktorej si určite oddýchnete a naberiete dostatok energie na čas, keď sa s vreštiacimi hladnými deťmi vrátite domov a začne sa ďalší kolotoč prebaľovania, kŕmenia, kúpania a uspávania. Ak vám deti počas prechádzok spia, máte vyhraté, môžete sa prechádzať, a dostatočne si vychutnávať prechádzku, máte čas premýšľať... Môžete si sadnúť niekam na lavičku do parku, prečítať si nejaký časopis či knihu, alebo len tak sedieť a pozorovať okolie a užívať si sladké ničnerobenie. Berte prechádzky ako relax, nikam sa neponáhľajte, len si užívajte to, že ste vonku na čerstvom vzduchu. Je to príjemný pocit a tak isto, myslím si, aj najlepšia časť dňa.

Dojčenie

Z vlastnej skúsenosti aj skúseností iných mamičiek viem, že dojčenie dvojčiat je možné, a to ich nemusíte dojčiť naraz v rovnakom čase. Môžete aj každé zvlášť a môže to tak byť pre vás pohodlnejšie, hoci dojčením naraz získate viac času a skráti sa vám aj počet dojčení. Zo začiatku máte pocit, že nerobíte nič len dojčíte. Ak sa už dáte na dojčenie, vydržte, určite sa to vyplatí, hoci nebudete mať čas naozaj na nič. Pripravte sa teda na to a berte to ako skúšku, ktorú musíte urobiť. Bude sa to len zlepšovať, intervaly medzi dojčeniami predlžovať a počty dojčení za deň znižovať. A hlavne, je to obdobie, ktoré nebude trvať večne, vychutnajte si ho, kým môžete, aj keď niekedy budete nadávať, načo vôbec dojčíte a či to má vôbec nejaký zmysel, či by nebolo jednoduchšie šupnúť deťom fľašu s umelým mliekom. Najhoršie sú noci, keď prídu deti do obdobia (okolo pol roka), keď sa chcú dojčiť aj každú hodinu, prípadne aj častejšie. Nevzdajte sa, toto obdobie sa síce môže zdať ako celá večnosť, ale trvá len krátko. Ak to vydržíte, budete hrdá na to, že ste to nakoniec zvládli. Síce si moc nepospíte, ale spánkový deficit môžete dohnať počas dňa, keď vám deti spia (ak pravdaže spia obe naraz v rovnakom čase, čo väčšinou tiež býva problém).

Ešte jedna dobrá rada. Všetky dojčenia si zapisujte. Nie je to také náročné, ako by sa mohlo zdať, ja som tak fungovala mesiace. Vždy som si do slovníka písala, o koľkej ktoré dvojča papalo, z ktorého prsníka, pretože sa mi veľakrát stalo, že pri ďalšom dojčení som si nevedela spomenúť, ktorý sa dojčil ako prvý alebo druhý a z ktorého prsníka, keďže sa prsníky majú striedať. Záznamy v slovníku mi veľmi pomáhali, stačilo len nakuknúť a hneď som vedela, kedy ktorý naposledy jedol a o koľkej, takto som si vedela ustrážiť aj jednotlivé intervaly medzi dojčeniami. Zo začiatku som dojčila oboch dohromady cca 20 – 25-krát denne (počítam aj nočné dojčenie). Keby som si neviedla tieto záznamy, nemala by som taký prehľad.

Spánok a uspávanie

Pokiaľ dojčíte, tak uspávanie veľakrát prebieha počas dojčenia. Je to najjednoduchší spôsob, ale často sa stáva aj to, že bábätko jednoducho nezaspí a musíte ho uspať iným spôsobom. Niekedy je dobré nechať dieťatko pred večerným spaním ešte chvíľku hore a potom znova skúsiť nadojčiť, až kým nezaspí. Veľmi dobrou pomôckou je hojdačka. Z vlastnej skúsenosti viem, že je to naozaj osvedčený uspávací prostriedok po dojčení a lepší naozaj nepoznám (potom snáď už len uspávací prostriedok číslo dva, ktorým je kočík). Keď mi niektorý z chlapcov nechcel spať večer, dala som ho do hojdačky, pripútala, rozhojdala a ja som sa venovala niečomu inému, kým malý zaspal, potom som počkala ešte štvrť až pol hodinku, kým bol v hlbokom spánku, preložila do postieľky a pekne spinkal ďalej. Ak sa aj stalo, že sa neskôr zobudil, tak som ho v izbe potme len zobrala, nadojčila a spinkal ďalej.

V noci, keď sa vám deti budia, odporúčam nezasväcovať, neprihovárať sa, pomôže aj tesné zavinutie, keďže niektoré detičky nevedia, čo s rukami. V noci som dojčila zo začiatku tak, že som pri dojčení sedela, ale bolo to veľmi únavné, hlavne keď som bola rozospatá, tak som to potom robila tak, naozaj odporúčam, že som si dieťatko položila do postele, ľahla si a dojčila poležiačky. Podľa mňa je to najlepší spôsob, mamička si oddýchne, môže si pri tom aj zdriemnuť alebo si hodinku či dve dobre pospať, dieťatko sa napapá, zaspí a potom ho len stačí preložiť do postieľky. Takto som to robila hlavne ráno, ale potom som si povedala, že to skúsim aj v noci a fungovalo to pekne, aj ja som sa viac vyspala. Pri dojčení je spánok veľmi dôležitý. Ten, ktorý sa zobudil ako prvý, tak sa napapal aj za 10 minút a ak bol hore aj druhý, tak som si aj pospala, potom len preložila do postieľky a spali sme ďalej. Nemusíte sa báť, že bábätko zatlačíte alebo mu nejako počas spánku ublížite, keď spí vedľa vás.

Voľný čas

Je ťažké nájsť si pri dvoch detičkách aspoň trochu voľného času pre seba. Ale keď sa zabehnete, zistíte, že je veľmi jednoduché si pomedzi starostlivosť o deti uchmatnúť čo aj len 10 minút pre seba. Môžete tak urobiť napríklad vtedy, keď detičky nakŕmite, dáte do ležadla, sedačky, alebo uložíte do postieľky, podáte hračku, dáte pod hrazdičku... A máte na chvíľku detičky zabavené, vy sa môžete v pokoji naraňajkovať alebo nevyhnutne upratať. Mne sa osvedčil aj jednoduchý týždenný plán, keď som si na každý deň naplánovala nejakú činnosť. Napríklad v stredu žehlenie (a snažila som sa dodržať), v piatok vysávanie, jednoducho naplánovať si to tak, aby ste každý deň urobili niečo napríklad aj na pol hodinku, pravdaže len nevyhnutné práce, a budete spokojná, ako vaša domácnosť funguje aj napriek tomu, že sa staráte naraz o dve detičky.

Večery je dobré si vyhradiť len pre seba, ale voľný čas sa dá využiť aj počas dojčenia. Kým dieťatko dojčíte máte minimálne štvrťhodinku, keď nerobíte nič. Môžete si niečo čítať, počúvať hudbu... alebo len tak premýšľať. Ako som už spomínala, tak veľmi dobrým pomocníkom je hojdačka. Kým kŕmite jedno dieťatko, druhé sa môže hojdať, ak je však veľmi hladné nepomáha ani hojdačka, musíte si zvyknúť na to, že bude plakať a nič iné nezostáva, len to, že musí počkať.

Možno mi neuveríte, ale aj počas starostlivosti o dve bábätká – dvojčatá, je možné čiastočne sa venovať svojim záľubám. Pýtate sa, kde máte na to vziať čas? Tu je niekoľko tipov, ktoré sa vám určite budú hodiť:

  1. Choďte na plaváreň, zabehať si, zacvičiť, ísť na masáž a za ten čas deti bude kočíkovať niekto iný, napríklad manžel, rodina, priatelia. Ak dojčíte, tak deti vám pekne vydržia spať aj 2 – 3 hodinky medzi dojčeniami a vy sa môžete odreagovať aj takýmto spôsobom. Deti spinkajú, takže im nechýbate. Pokiaľ deti nedojčíte, tak je to jednoduchšie, lebo stravu im môže pripraviť ktokoľvek iný. Ale chcem ukázať, že ani dojčenie nie je prekážkou, aj keď dojčíte každé 1,5 – 2 hodiny. Deti väčšinou na prechádzkach dobre spia a vy tento čas môžete využiť pre seba a svoje záľuby.
  2. Keď deti spinkajú počas dňa, vyhraďte si čas len pre seba. Pospite si s nimi, alebo sa venujte sebe. Ale určite neupratujte. To počká, uvidíte ako si dobre oddýchnete.
  3. Pokiaľ musíte variť pre rodinu, urobte tak večer, 2 – 3-krát do týždňa si vyhraďte večery na varenie, varte na viac dní alebo kupujte polotovary, večere nemusíte pripravovať vždy teplé. Alebo sa dohodnite s manželom, že on bude variť večer, vy cez víkendy, keď postráži deti a bude sa im môcť viac venovať, ak chodí počas týždňa do práce.
  4. Neodmietajte akúkoľvek pomoc rodiny či priateľov. Ak vám niekto navrhne, že príde kočíkovať, berte to ako ďalší čas navyše pre seba. A určite neupratujte, oddychujte, alebo si pospite.
  5. Nákupy robte v rámci prechádzok. Aj keď s dvojkočíkom je dosť ťažké dostať sa do niektorých obchodov. Navštevujte preto nákupné centrá alebo supermarkety, pokiaľ máte takú možnosť. Ak máte v blízkosti menšie obchody, do ktorých sa s kočíkom nedostanete, poverte nákupmi niekoho iného (napr. manžela cestou z práce).

Ak si aj nenájdete na seba napriek týmto radám čas, nezúfajte, nebude to trvať večne, čas ide tak rýchlo, že sa ani nenazdáte a vaše dvojčatá budú chodiť, rozprávať, pôjdu do škôlky, do školy... Teraz sú ešte maličké a potrebujú vás, rodičov. Niektorým veciam sa môžete venovať o rok, o dva a nič nezmeškáte. Určite to za to stojí a oplatí sa venovať čas hlavne deťom. Keď odrastú, budete sa môcť viac venovať aj sebe.

Starší súrodenec

Mnohí budú so mnou súhlasiť, že niekedy je viac práce so starším súrodencom ako so samotnými dvojčatami. Dieťa, ktoré bolo dlho bez súrodenca, si ťažko zvyká na fakt, že má naraz dvoch súrodencov, okolo ktorých sa teraz točí celý svet, tak ako sa kedysi točil len okolo neho. A dieťa môžete akokoľvek dôkladne pripravovať na príchod dvojčiat, bude žiarliť, niektoré viac iné menej, ale bude upozorňovať na to, že aj ono tu je. Určite ho netreba zanedbávať, dobré je už od začiatku dieťa zapájať do starostlivosti o súrodencov (pravdaže nie nasilu, len ak chce a prejaví o to záujem, nenútiť ho). Ale musíte si uvedomiť, že nebudete mať čas sa mu venovať ani spolovice. Ale napríklad počas dojčenia si môžete spolu čítať, alebo mu dáte samostatnú prácu, pravdaže v závislosti od veku dieťaťa. Určite by som to neriešila sledovaním televízie a časom stráveným pri počítači, čo pravdaže nie je zlý spôsob, ako dieťa zamestnať, ale ani to netreba preháňať. Keď už neviete, čo s dieťaťom alebo deťmi, choďte von. Najlepšie je vždy ísť von – na ihrisko, medzi deti, pokiaľ dieťa nenavštevuje škôlku alebo školu. Ale môže sa mu venovať aj druhý rodič. Alebo raz do týždňa nechať deti kočíkovať niekým iným a vy si s dieťaťom sami môžete zájsť zatiaľ do kina, na prechádzku, na nákupy, do cukrárne, na ihrisko...

Keď pôjdete kupovať niečo pre dvojčatá, dajte súrodencovi vybrať, čo im kúpiť, dieťa sa bude cítiť dôležité a určite rado poradí. Napríklad: „Čo myslíš, ktorú hrkálku im kúpime? Túto zelenú alebo modrú?“ A čo vyberie, dajte do košíka.

Na záver

Keď už nebudete vládať, alebo budete mať chuť sa na všetko vykašlať, tak si spomeňte na to, že nič netrvá večne, je to len dočasné a bude to len lepšie (aj keď mnohí vás strašia, že to bude ešte horšie), deti vyrastú, budú samostatnejšie, nebudú od vás také závislé, ale stále to budú vaše milované detičky, ktoré zbožňujete a aj keď vám občas tečú nervy, a to niekedy teda poriadne, nevymenili by ste ich za nič na svete.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Hrozí vojna medzi USA a Iránom?

Ropné zariadenie v Saudskej Arábii zbombardovali drony.


Už ste čítali?