Levice, bažanty a dva Tekovy

Autor: Andrea Hoštáková | 30.5.2019 o 20:00 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  402x

Posledný májový víkend sme opäť trávili v Leviciach. Píšem opäť preto, lebo tento rok som tu bola so synom na tanečnej súťaži už tretíkrát.

A konečne sa nám podarilo pochodiť trochu aj po meste a pozrieť si narýchlo aj zrúcaniny Levického hradu, ktorý sa nachádza neďaleko centra mesta. Súčasťou jeho areálu je aj Tekovské múzeum.

Námestie hrdinov v centre Levíc
Autobusová stanica
Železničná stanica
Park pri Levickom hrade
Tekovské múzeum

A keďže sme tu tentoraz trávili až dve noci, objavili sme zaujímavé miesto na pobyt hlavne pre rodiny s deťmi, kde okrem zvieratiek, ako okrasné bažanty, prepelice, kozy či ovečky a lamy, máte v areáli hotové múzeum vojenskej techniky – delá, tanky, ale aj lietadlo, no môžete  tu vidieť  aj zbierku starých kočov, vozov a iných predmetov. To všetko v Starom Tekove v penzióne  Bažantnica.  Skutočne pekné a zaujímavé miesto.

Odtiaľ rovno po ceste za necelých desať minút dokážete cez most prejsť do ďalšieho Tekova – Nového. Kedysi sa však tadiaľ dalo prejsť cez rieku Hron len kompou. Tá sa využívala najviac po druhej svetovej vojne. Ako som sa neskôr dočítala, na začiatku 19. storočia spájal obce drevený most, ktorý bol cez vojnu zničený. Prievozy na Hrone sa však spomínajú už v 18. storočí. Po skončení druhej  svetovej  vojny začala medzi obcami premávať kompa, a to až do roku 2008, keď ju zničila veľká voda. Opäť bola obnovená na jar 2011. 

Cesta do Nového Tekova
Detské ihrisko pri moste v Novom Tekove
Pohľad na Hron a vodnú elektráreň
Kompa už doslúžila

V roku 2014 sa obyvatelia oboch obcí rozlúčili s kompou a na jej mieste bol postavený most, ktorý je oficiálne sprístupnený od roku 2015, a spája tak oba Tekovy.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

S Kočnerom na jachte bola aj Tománková z Čistého dňa

Tóth si nespomínal, kto bol na jachte.

KOMENTÁR PETRA SCHUTZA

Trnka je symptóm zrúteného štátu

Štát chce zakryť, že implodoval na súčiastky.

Emigroval a štyridsať rokov písal básne v anglických blázincoch

Ako mladícky elegán ohuroval devy, v exile hádzali jeho verše do koša.


Už ste čítali?