Zradné kliešte a čo možno o nich neviete

Autor: Andrea Hoštáková | 20.5.2019 o 7:15 | Karma článku: 2,18 | Prečítané:  786x

Všetci vieme, ako vyzerá kliešť , kde ho môžeme „chytiť“, aj to, ako sa vyberá a prečo je pre nás nebezpečný. Nedávno sa mi dostala do rúk kniha Prírodná liečba boreliózy (Wolf-Dieter Storl).

Tam som sa o kliešťoch dozvedela aj iné veci, o ktorých som doteraz ani len netušila. Chcem sa teda o tieto informácie  podeliť. Je totiž obdobie častejších výletov a prechádzok do prírody, odkiaľ si tieto nemilé stvorenia môžeme bez toho, aby sme o tom vedeli, doniesť domov.

Na svete existuje asi 650 druhov kliešťov, na Slovensku je ich okolo 20. Kliešť je pavúkovec, ktorý meria 1 – 2 mm. Liahne sa z vajíčka a prechádza celkovo troma štádiami vývoja: larva, nymfa a dospelý jedinec.

Dospelý jedinec kladie vajíčka na jar. Začiatkom leta sa z nich vyliahnu larvy, malé ako špendlíková hlavička, ktoré sa živia krvou malých hlodavcov, vtákov či jašteričiek. Asi 72 hodín potom trávia potravu a menia sa na nymfy, čo trvá 35 dní. Z nymfy sa potom po prisatí a nakŕmení vyvinie dospelý kliešť. Možno ste to nevedeli, ale celý cyklus od larvy až po dospelého kliešťa nie je záležitosťou niekoľkých dní či týždňov. Trvá totiž dva až tri roky. Vajíčka ani larvy však ešte neobsahujú spirochéty, ktoré spôsobujú aj u nás známu chorobu boreliózu. Nimi sa nakazia práve od svojich hostiteľov, teda sú už v telách týchto malých hlodavcov. Spirochéty, ktoré sú v týchto zvieratách, okamžite zaznamenajú, že larva kliešťa je prisatá na tele hostiteľa. Chemikálie nachádzajúce sa v slinách, ktoré tlmia imunitu a obmedzujú pôsobenie histamínu, ktorý kliešť vstrekuje do tela hostiteľa, sú znamením pre borélie. Okamžite sa začnú presúvať k miestu vpichu, odkiaľ nakazia larvu alebo nymfu kliešťa a osídlia jej črevo. Týmto spôsobom sa nakazí asi 1 % lariev baktériami boreliózy.

Dospelá samička potrebuje veľa krvi, aby mohlo dozrieť asi 3 000 vajíčok. Samčekovia hynú hneď po oplodnení. 

Keď kliešť nájde vhodného hostiteľa, trvá mu ďalších 24 – 48 hodín, kým nájde vhodné miesto vpichu. Kliešte sa prisávajú na teplokrvného živočícha a prevŕtajú kožu, aby sa dostali do ciev tesne pod povrchom. Keď teplá krv začne prúdiť z hostiteľa do kliešťa, zvýši sa jeho teplota v bruchu a klesne pH. Ak je kliešť nakazený spirochétami, tie to hneď zaregistrujú a vedia, že môžu osídliť nový organizmus. Poznajú presne, či ide o krv myši, alebo človeka. Potom podľa druhu hostiteľa prispôsobia svoju látkovú výmenu a bunkové membrány – zmenia povrch svojich bielkovinových obalov, aby oklamali jeho imunitné bunky. Tak putujú zamaskované z čreva kliešťa k jeho slinným žľazám, čo chvíľu trvá. Takže čím dlhšie kliešť saje, tým skôr majú šancu presunúť sa do nového organizmu. Ak si ho hostiteľ nevšimne, dva, tri dni, niekedy aj viac, saje krv. Keď je jeho telo plné krvi, odpadne, nakladie vajíčka a zahynie.

Kliešte sú odolné aj voči teplotám. Znesú teploty aj pod bodom mrazu, no ničia ich veľmi chladné zimy. Aktívne začínajú byť až na jar, keď stúpne teplota  nad 10 stupňov. Preto k nakazeniu boreliózou či kliešťovou encefalitídou dochádza začiatkom leta. V lete im je príliš  horúco, preto sa schovajú. Neznášajú priame slnečné svetlo, preto sa vyskytujú v tieni a tráve, kde čakajú na svojho hostiteľa.

Sú síce slepé, ale vnímajú aj tie najmenšie otrasy spôsobené pohybom potenciálneho hostiteľa. Cítia jeho pach, pot aj výpary a vnímajú tieň či zmenu teploty.

Kliešťa najviac priťahuje človek s kyslým potom, ktorý buď trpí stresom, alebo sa nestravuje zásadito, ale má prekyslené telo kvôli strave bohatej na mäso a cukor.

Kliešte prenášajú aj iné choroby okrem boreliózy a kliešťovej encefalitídy. V skratke spomeniem len: návratný týfus, babezióza či škvrnitý týfus. Okrem toho borelióza je majstrom pretvárky. Napodobňuje symptómy mnohých ochorení, čo často vedie k nesprávnemu určeniu diagnózy.

Ako sa chrániť pred kliešťami:

  1. Vyhýbajte sa miestam, kde je zvýšený výskyt kliešťov.
  2. Ak idete do prírody, majte čo najviac zahalené časti tela. Noste skôr svetlejšie oblečenie ako tmavé, tam kliešťa skôr zbadáte.
  3. Používajte vhodné repelenty. Môžete si ich vyrobiť aj doma, na internete nájdete množstvo receptov. Vône, ktoré neznášajú: levanduľa, mäta, eukalyptus, tymian, fenikel, aloe vera...
  4. Kliešťov odpudzuje cesnaková aróma a naopak, priťahuje ich vôňa tabaku a alkoholu.
  5. Po návrate domov si riadne skontrolujte celé telo, netreba zabúdať na časti tela ako: podpazušie, vnútornú stranu stehien, intímne miesta, vlasovú časť hlavy, uši, miesto za kolenami, krk, pupok. Vhodné je osprchovať sa. Ak sa kliešť nestihol zavŕtať, jednoducho ho spláchne voda. Okrem toho treba skontrolovať aj oblečenie, prípadne ho vonku vytriasť.
  6. Vyhýbajte sa vysokej tráve a kríkom. Môžete ho chytiť aj počas prechádzky po tráve na sídlisku.
  7. Kliešte nevyhľadávajú ľudí so studenými rukami a nohami.
  8. Ak nájdete prisatého kliešťa, treba ho čo najskôr odstrániť. Nesmie sa ničím potierať. Ak ho neviete odstrániť pinzetou, vyhľadajte lekára. Po odstránení treba miesto vpichu vydezinfikovať.
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Hrozí vojna medzi USA a Iránom?

Ropné zariadenie v Saudskej Arábii zbombardovali drony.


Už ste čítali?