Chodíme von s dvojčatami

Autor: Andrea Hoštáková | 5.5.2019 o 14:00 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  957x

Chodenie von s dvojčatami nie je veru také jednoduché, ako by sa na prvý pohľad zdalo. Však už len keď si predstavíte, koľko času strávite tým, že ich musíte nakŕmiť, prebaliť, obliecť a dostať ich von.

Keď sú vaše deti malé, je to určite náročné, no ak sa už raz mamička dostane s kočíkom von, je to pre ňu taký oddych nerušene si vykračovať s kočíkom, za predpokladu, že sú deti pravdaže také „dobré“, že v tom kočíku spia a nemusí ich ešte nervózne vonku uspávať. Potom je to ako „prechádzka ružovou záhradou“ a relax (teda pre mňa určite).

Pri dvojčatách nie je naozaj nič lepšie ako deti „vyhodiť“ von, či sú maličké, alebo už väčšie. V zime je príprava na prechádzku určite náročnejšia už len preto, že deti treba riadne obliecť a zaručujem, že sa pri tom dokonale spotíte, kým ich von vychystáte, ale stojí to za to, a vy si potom môžete užiť zaslúžený oddych.

Možno je pre niektorých jednoduchšie zostať vnútri a nikam sa „nenaháňať“, však je to naozaj veľa práce, kým deti vychystáte, ale tie 2 – 3 hodinky na čerstvom vzduchu sú pre ne na nezaplatenie a keď prídete domov, budú dokonale unavené a vybúrené. Ak sú doma a začnú vyvádzať, vždy je najlepšie vziať ich von, a to za každého počasia (samozrejme, nie v najväčšom lejaku či fujavici). Deti potrebujú pohyb, zatvorené medzi štyrmi stenami sa čoskoro začnú nudiť, a to je potom doma len „katastrofa“.

Takže moja rada, ak neviete, čo s deťmi, ak už moc vymýšľajú, jednoducho ich oblečte a vyrazte s nimi von, hoci aj na krátku prechádzku. A ja vám ponúkam pár tipov, ako sa z toho nezblázniť.

Pripravte si všetko potrebné

Ubezpečte sa, že máte všetko potrebné nachystané na prechádzku. Najlepšie je, keď si to pripravíte deň vopred, napríklad večer. Ak sú deti maličké a idete von s kočíkom, nezabudnite na náhradné oblečenie, plienky, pitie, niečo malé na zahryznutie, hračky či prebaľovaciu podložku, pláštenku na kočík, ak by pršalo. Ak sú deti väčšie, do tašky si pribaľte pitie, niečo malé na zahryznutie, náhradné oblečenie, plienky (ak ich deti ešte majú), vlhčené obrúsky, ktoré sa zídu na všeličo, napríklad ak sa deti zašpinia a nemáte poruke vodu, ďalej hračky, pršiplášte, ak by začalo pršať, či dáždniky. Pre seba určite doklady, kľúče, peňaženku, mobil, prípadne kľúče od auta, ak sa chystáte niekam cestovať, fľašu s vodou, papierové vreckovky. Ak plánujete ísť s deťmi na ihrisko, pokojne si pribaľte aj nejaký časopis či knihu.

Aj dochvíľnosť môže byť problém

Ak máte ísť niekam s deťmi a byť tam v určitom čase, vopred si premyslite, kedy sa začnete chystať. Zvyčajne vám polhodina stačiť nebude. Ak sa niekam chystáte a trvá vám to bežne pätnásť minút, počítajte s tým, že vychystať sa s deťmi bude časovo náročnejšie, určite si na to vyhraďte viac ako pol hodinu. Inak sa môže stať, že časovo to nebudete stíhať. A nezabudnite počítať aj s nejakou časovou rezervou. Najmä ak sú deti malé, pretože kým vychystáte jedno, druhé sa môže napríklad pokakať, a kým ho prebalíte, stratíte ďalšie minúty. Preto je vždy dobré predvídať. Ak vám to pomôže, keď idete von s dvojčatami napríklad v zime, príprava vám zaberie minimálne trištvrte hodinu, v čom je kŕmenie, prebalenie a oblečenie oboch detí.

Robte si zoznamy

Ak potrebujete počas prechádzky niečo vybaviť, napíšte si zoznam všetkého, kam treba ísť alebo čo je potrebné vybaviť. Nemôže sa potom stať, že na niečo zabudnete. Tak isto si urobte zoznam, ak idete niečo nakupovať. S deťmi je niekedy nákup náročný, preto sa môže ľahko stať, že na niečo zabudnete. A navyše, ak deti začnú plakať alebo vymýšľať, dostanete sa do stresu, čo môže viesť k tomu, že na polovicu vecí zabudnete, pretože sa budete príliš ponáhľať.

Ako to zvládnuť

Veľa mamičiek si netrúfa ísť von s dvojčatami bez pomoci niekoho ďalšieho. Vždy čakajú na pomoc či už partnera, alebo niekoho z rodiny. Naozaj nie je dôvod, mamička toto všetko zvládne aj sama, len si musí nájsť svoj systém a zabehnúť sa a, samozrejme, vyskúšať si to. Dá sa to, a čím budú deti väčšie, tým to bude menej náročné. Náročnosť, ako dostať deti von môžu pociťovať najmä mamičky, ktoré bývajú v panelákoch, v ktorých nie je výťah, a tak sa im zdá príliš problematické dostať sa s deťmi von. Veľmi dobrým pomocníkom sú obyčajné autosedačky – vajíčka. Stačí ich zniesť dole ku kočíku, ktorý máte napríklad v pivnici, vytiahnuť kočík a deti doň premiestniť, keďže dvojkočíky sa väčšinou nezmestia do výťahov, a tak ich väčšinou nemôžete mať v byte. Rodičia to riešia aj tak, že majú kočíky v kočikárni či v pivnici, prípadne aj zložené v aute, čo je však náročnejšie zakaždým kočík z auta vyťahovať a skladať. Ale aj to je jedno z riešení. Potom stačí autosedačky len nechať v aute či
v pivnici a vyraziť na prechádzku.

Bezpečné pomôcky

Kočíky

Mnohé mamičky sú toho názoru, že najjednoduchšie je chodiť s deťmi von, keď sa vezú, a to aj vtedy, keď už chodia. Preto je kočík pre mnohé tým najlepším „priateľom“, keďže je veľmi ťažké ustriehnuť deti, ktoré idú každé iným smerom. Niektoré mamičky tak priznávajú, že vozili deti aj do troch rokov v kočíku, čo bolo v prípade dvojčiat pre ne menej stresujúce a jednoduchšie. Niektoré prechádzky riešia aj tak, že keď už deti chodia, vždy jedno dvojča kráča vedľa držiac sa kočíka, druhé sedí v kočíku a vezie sa, a po čase sa zasa vystriedajú. Takto si detičky natrénujú a zvyknú si, že nemajú počas prechádzky odbiehať a bude pre ne neskôr prirodzené, že sa budú rodičov držať za ruku.

Vajíčka

Autosedačky pre najmenšie bábätká, tzv. vajíčka, sú neoceniteľným pomocníkom. Využiť ich môžete nielen na prevoz detí v aute, ale aj na presuny z a do kočíka, na uspávanie či pri kŕmení. Ak na rukoväť sedačky zavesíte nejakú hračku, bábätko má na chvíľu o zábavu postarané, takže vajíčka môžu pokojne nahradiť stoličku, kolísku i hrazdičku. Pomôžu vám pri premiestnení detí do kočíka, ak bývate na poschodí a kočík vyťahujete z pivnice či z auta.

Popruhy

Ak si netrúfate vypustiť deti z kočíka, keď sú už väčšie, popruhy sú pomocníkom, ktorého si mamičky veľmi pochvaľujú. Zabránia tomu, aby sa vám deti niekam rozutekali alebo stratili. Väčšinou sa tieto popruhy navlečú deťom na oblečenie ako vestičky, na ne sa pripínajú vôdzky. Dĺžka popruhov sa dá podľa potreby regulovať. Veľkou výhodou popruhov je, že vám takto ostanú voľné ruky. Niektoré detičky popruhy vôbec nepotrebujú. Vedia ísť pekne za ruku, no tie, ktoré sú živšie a neposednejšie, odbiehajú, vtedy je tu nebezpečenstvo vybehnutia, napríklad na cestu. Využiť ich môžete nielen počas prechádzok, ale napríklad aj v nákupných centrách, kde je riziko, že ak deti voľne behajú, môžu sa vám veľmi ľahko stratiť z dohľadu.

Ochranné prilby

Ochranné prilby sú výborné v období, keď sa deti púšťajú chodiť, pretože je tam veľké riziko pádov, keď ešte padať nevedia. Navyše, ak máte dve deti, ktoré sa práve učia chodiť, je niekedy nemožné ich ustriehnuť. Prilby sa dajú využiť nielen doma, ale aj vonku, aby sa zabránilo tomu, že deti spadnú a udrú si hlavičku, čo je pre takéto malé deti veľmi nebezpečné. Prilby kryjú fontanelu a všetky chúlostivé oblasti na lebke, ako aj mozog, pred nečakanými nárazmi a údermi.

Kam s nimi?

Detské ihriská

Detské ihriská sú pre deti ideálne. Vyberajte si také, ktoré sú oplotené, aby vám deti nemohli nikam ujsť. Nie všetky ihriská sú však riešené takto, mnohé sú bez oplotenia, takže musíte dávať o to väčší pozor. Ak nemáte v blízkosti žiadne oplotené ihrisko a nechcete riskovať, že budete stále behať za deťmi, choďte s nimi do škôlky alebo na školský dvor. Tieto miesta bývajú vždy oplotené, samozrejme, môžete tam ísť až poobede, keď sa skončí vyučovanie alebo zatvoria škôlku. Tam ich pokojne môžete „vypustiť“ a nemusíte sa báť, že vám niekam ujdú.

Baby centrá a herne

Herne môžu byť aj súčasťou reštaurácií či kaviarní. Ak plánujete stretnutie s priateľkou, je vhodnejšie, keď navštívite kaviareň, kde je detský kútik. Kontrole detí sa však nevyhnete, takže na pokojný rozhovor môžete načas zabudnúť, najmä kým sú deti menšie. Sú vhodné najmä v zime a keď je vonku nepriaznivé počasie. Deťom je doma dlho, keď je vonku škaredo, a tak herne či centrá sú pre ne príjemná zmena.

Parky a lesy

Ak máte niekde v blízkosti park, les či lúku, sú to výborné miesta pre deti na vybehanie sa. Musíte však počítať s tým, že na deti budete musieť dávať pozor, nebudete ich môcť len tak nechať voľne pobehovať. Ak sú deti väčšie, je to pre vás jednoduchšie, pretože tam majú dostatočný priestor na to, aby sa vybláznili a zároveň sa nadýchali čerstvého vzduchu.

Vyhýbajte sa však miestam okolo rôznych riek a jazierok (malé potôčiky by mali byť relatívne bezpečné a vhodné na čľapkanie sa najmä v lete), kde hrozí, že sa dieťa pošmykne a spadne do vody. Zvlášť na to myslite pri dvoch deťoch, keď je ťažké ich ustriehnuť, takže si vyberajte naozaj čo najviac bezpečné miesta vzdialené od vodných tokov. Pre istotu si berte so sebou aj základnú lekárničku, aby ste mohli deti ošetriť, ak napríklad spadnú a rozbijú si koleno, alebo ich poštípe dotieravý hmyz. Ak ich chcete v lese zabaviť, vymyslite si pre ne úlohy, ktoré majú splniť, napr. majú nájsť určité rastlinky, hádzať šiškami na terč alebo triafať kamienky do malého potôčika. Môžete si urobiť aj piknik v lese, alebo si zahrať rôzne loptové hry.

Materské a rodinné centrá

Materské alebo rodinné centrá sú dnes už takmer v každom meste. Sú ideálne najmä pre rodiny s deťmi do troch rokov, ktoré tam môžu tráviť svoj voľný čas. Mamičky sa tu stretávajú prevažne v dopoludňajších hodinách, keď môžu s deťmi absolvovať rôzne krúžky či kurzy. Niekedy je však pre mamičky dvojčiat ťažké zúčastňovať sa takýchto krúžkov (napríklad ide o rôzne cvičenia s bábätkami), ak nemajú niekoho, kto im s druhým bábätkom bude cvičiť. No aj keby sa takýchto aktivít nezúčastňovali, môžu si sem prísť kedykoľvek len tak posedieť s deťmi, ktoré sa tam zahrajú a spoznajú sa aj s inými deťmi, a mamička sa trošku uvoľní pri rozhovoroch s inými mamičkami. Často sa tu organizujú aj rôzne aktivity mimo centra, rôzne stretnutia, podporné skupiny dojčenia či výlety, ale aj besedy s odborníkmi. A mamičky tu napríklad v prípade nepriaznivého počasia môžu stráviť s deťmi príjemné dopoludnie či popoludnie, a okrem toho si tu môžu organizovať stretnutia aj s inými mamičkami dvojčiat.

Určite nemusím pripomínať, že vždy je lepšie, ak idú s dvojčatami vonku aspoň dve osoby, ktoré ich takto hravo ustriehnu. Ak takáto možnosť nie je, zvládne to aj každá mamička celkom sama, hoci bude musieť na deti dávať pozor viac a neoddýchne si tak, ako by si myslela. Nerobte si nič z nechápavých pohľadov okoloidúcich, že trojročné dvojčatá máte ešte stále v kočíku, ani z mamičiek s jedným dieťaťom, ktorých poznámky typu „prečo už nechodíte bez kočíka“ vám určite pekne idú na nervy. Pokojne im vysvetlite, že pri dvoch deťoch, ktoré keď vypustíte a každé chodí opačným smerom, musíte myslieť predovšetkým na ich bezpečnosť, a tá je pre vás a vaše deti prvoradá.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

S Kočnerom na jachte bola aj Tománková z Čistého dňa

Tóth si nespomínal, kto bol na jachte.

KOMENTÁR PETRA SCHUTZA

Trnka je symptóm zrúteného štátu

Štát chce zakryť, že implodoval na súčiastky.

Emigroval a štyridsať rokov písal básne v anglických blázincoch

Ako mladícky elegán ohuroval devy, v exile hádzali jeho verše do koša.


Už ste čítali?