Na čo by ste mali myslieť ešte pred narodením dvojčiat

Autor: Andrea Hoštáková | 28.3.2019 o 8:00 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  821x

Ak čakáte dvojčatá, musíte myslieť na veľa vecí, ktoré je potrebné vybaviť či zabezpečiť už pred ich narodením. Keď si ich prinesiete z pôrodnice, na nejaké nákupy či zháňanie vecí naozaj nebudete mať čas.

Aby ste mali všetky informácie pokope, snažila som sa ich tu zhrnúť, teda aspoň tie najdôležitejšie, na ktoré by ste nemali zabudnúť. Uľahčia vám prvé dni, keď si svoje vytúžené batôžteky prinesiete z pôrodnice domov.

Kočík

Bez dobrého dvojkočíka sa po narodení detí nikam nepohnete. Dvojkočík vám dáva „slobodu“ vyjsť si s deťmi von bez akejkoľvek ďalšej pomoci. Kočík je dobré si rezervovať, prípadne kúpiť jeden alebo dva mesiace pred plánovaným termínom. Je dobré, aby si prišli budúce mamičky včas vybrať kočík a výbavičku pre dvojičky, pretože zdravotné komplikácie počas tehotenstva môžu neskôr brániť osobnej návšteve obchodu.

Zároveň treba myslieť aj na to, že kočík nemusí byť ihneď dostupný a bude ho treba objednať. Niekedy treba počítať s termínom dodania 2 – 8 týždňov v závislosti od značky. Prípadne sa stáva, že kočík je dostupný, ale doplnky k nemu sú na objednávku u dovozcu. Preto sa odporúča objednať kočík najneskôr v 28. – 30. týždni.

V niektorých obchodoch sa môžete dohodnúť, že si kočík hneď nekúpite, ale vám ho po uhradení zálohy do času pôrodu uskladnia a odošlú, až keď už budú deti na svete.

Výbavička

Aj výbavičku pre deti si začnite dávať dokopy najneskôr mesiac pred plánovaným termínom, ak nie aj skôr, s prihliadnutím na to, že množstvo dvojčiat sa rodí predčasne. Ak sa už raz dostanete do nemocnice, bude problém všetko včas zabezpečiť. Zoznam vecí, ktoré musíte mať pripravené ešte kým prídu dvojčatá na svet nájdete v mojom ďalšom článku.

Izba pre bábätká

Rozhodnite sa ešte skôr ako porodíte, kde budú bábätká spať. Väčšina mamičiek umiestňuje postieľky v spálni, aby boli kedykoľvek k dispozícii, keď sa detičky zobudia. Ak máte väčší byt, kde je aj im vyhradená detská izbička, radíme, aby ste ju pripravili a zariadili už vopred. Neskôr do nej len premiestnite postieľky, keď budú detičky väčšie, pretože pri dvoch malých deťoch sa akékoľvek rekonštrukcie a prerábky veľmi zle robia, to je najlepšie stihnúť ešte kým deti nie sú na svete.

Izbičku zariaďujte jednoducho a vkusne, myslite na priestor, kde sa budú v prvých mesiacoch váľať, štvornožkovať a budú skúšať svoje prvé krôčiky. Izbička pre deti musí byť bezpečná, ostré rohy na nábytku zabezpečte krytkami, do elektrických zásuviek dajte ochranné kryty...

Výber pediatra

Nájdite si vo vašom okolí vhodného pediatra a navštívte ho. Zistite si, či môže vaše deti po narodení vziať pod svoje „ochranné krídla“. Na výber pediatra tiež myslite včas, navštívte viacerých, aby ste zistili, ktorý vám najlepšie vyhovuje a najmä, ktorý ešte môže prijať ďalšie deti. Nie všetci si môžu dovoliť prijímať nových pacientov. Pediatra musíte nahlásiť v nemocnici po narodení detí. Vyberajte najneskôr šesť týždňov pred očakávaným pôrodom.

Pri výbere platí princíp rajonizácie, čiže lekár z vášho obvodu vás musí zobrať.
Iný lekár vás môže zobrať, ale tiež nemusí, prípadne tak môže urobiť, ale len za poplatok. Ak máte pediatra už vybratého, je dobré sa uňho informovať, ako postupovať po pôrode, prípadne po prepustení z pôrodnice. Prepúšťaciu správu, ktorú v nemocnici dostanete, by ste mali prvý pracovný deň po prepustení odovzdať svojmu pediatrovi. Prvá návšteva a vyšetrenie detí však môže prebehnúť aj u vás doma, ak sa na tom s lekárom vopred dohodnete.

Výber pôrodnice aj pôrodníka

Tehotným mamičkám sa odporúča vybrať si pôrodnicu najneskôr v čase nástupu na materskú dovolenku (čo je šesť týždňov pred očakávaným pôrodom pri bezproblémovom tehotenstve, pri rizikovom tehotenstve je nástup na materskú najskôr v 32. týždni, dovtedy si však môžete čerpať PN). Pri dvojčatách sa však odporúča myslieť na toto skôr, takže pôrodnicu si vyberajte aspoň dva až tri mesiace pred termínom pôrodu. V prípade, že máte problémové tehotenstvo, však počítajte s tým, že sa niekedy nemusíte do pôrodnice dopraviť včas, ak je príliš vzdialená od miesta vášho bydliska. Preto sa odporúča vyberať si pôrodnicu, ktorá je k vám čo najbližšie. Ak je ďalej a máte ju dohodnutú, mali by vás hospitalizovať skôr.

Môžete si zvoliť svojho pôrodníka, ak s tým súhlasí (zvyčajne za poplatok). Ale nie je zaručené, že ho budete mať aj pri pôrode.

Urobte si zásoby základných vecí na prvé mesiace

Po príchode domov z pôrodnice naozaj nebudete mať čas zháňať plienky (denne potrebujete 10 – 20 ks) či umelé mlieko, ak neplánujete dojčiť. Tieto veci teda nakúpte v predstihu tak, aby ste mali zásobu minimálne na tri mesiace. Nezabudnite teda na oblečenie, plienky, mlieko, kozmetické potreby, a to nemyslím len potreby pre deti, ale aj pre vás: hygienické vložky, jednorazové tampóny do podprsenky pre dojčiace mamičky...

Vyberte mená pre deti, myslite aj na priezvisko

Možno si myslíte, že na výber mien predsa ešte máte dosť času, mýlite sa však, a potvrdia to aj mnohé mamičky, ktoré boli zaskočené predčasným príchodom dvojčiat na svet. Nezabúdajte ani na to, že musíte mať vybraté všetky kombinácie mien, hoci viete, čo čakáte. Po prijatí do nemocnice pred pôrodom sa vás budú na ne pýtať, preto si včas premyslite, ako sa budú vaše deti volať, ak to budú dve dievčatá, dvaja chlapci alebo párik chlapček a dievčatko.

Ak ste sa už pre akékoľvek tehotenské komplikácie ocitli v nemocnici, neváhajte ani chvíľu, zožeňte si kalendár a kým oddychujete, premýšľajte o menách pre vaše poklady.

Ak ste zosobášení, priezviská detí riešiť netreba. Ak však zosobášení nie ste, ale chcete, aby mali deti priezviská po otcovi, treba ešte pred pôrodom zájsť na príslušnú matriku, kde sa vyplní Zápis o určení otcovstva k dieťaťu.

Starší súrodenci dvojčiat

Nezabudnite, že na príchod dvojčiat do rodiny treba pripraviť aj ich starších súrodencov.

V okamihu, keď sa dozviete, že vás bude v rodine viac, začnite na tento fakt postupne pripravovať staršieho súrodenca či súrodencov. Môžete ísť spolu kupovať výbavičku, v prvých týždňoch môžete ukázať, ako detičky v brušku rastú, vysvetliť, aké to bude, čo sa zmení v rodine a že nebudete mať toľko času pre to najstaršie ako doteraz.

Dohodnite sa na pomoci

Vopred si zistite situáciu v rodine, kto by bol ochotný vám pomôcť v prvých týždňoch či mesiacoch, a na tejto pomoci sa aj záväzne dohodnite. Nikoho do ničoho nenúťte, už vopred si dohodnite a stanovte pravidlá a ako si pomoc predstavujete. V praxi, keď už budú deti na svete, si tieto pravidlá potom budete postupne podľa potreby upravovať podľa danej situácie.

Zamestnávateľ

Oznámte v práci už na začiatku, že čakáte dvojčatá a že je možné, že budete musieť nastúpiť na PN, aby s tým mohol váš zamestnávateľ počítať a v prípade potreby za vás už vopred zabezpečiť náhradu, prípadne vám upravil aj pracovné podmienky.

Tehotenstvo s dvojčatami je vždy rizikové a mnoho mamičiek nastupuje najskôr na PN a neskôr na materskú dovolenku. Ak náhle skončíte v nemocnici kvôli zdravotným problémom či predčasnému pôrodu, váš zamestnávateľ už bude na to pripravený.

Ak ste samostatne zárobkovo činná osoba, alebo máte spoločnosť či firmu, vopred si stanovte, kto vás bude zastupovať, prípadne poverené osoby včas zaškoľte, aby sa potom nestalo, že vašou hospitalizáciou v nemocnici vám pribudne ešte viac starostí. Tieto veci si treba skutočne premyslieť už na začiatku tehotenstva, aby ste potom nezostali zbytočne zaskočení neočakávanými problémami.

Predpôrodný kurz

Ak ste prvorodička a o pôrode viete len v teoretickej rovine, neváhajte sa prihlásiť na predpôrodný kurz. Naučíte a dozviete sa tam veci, ktoré v žiadnej knihe nenájdete. Naučíte sa správne dýchať pri pôrode aj základnú starostlivosť o bábätká. Máte možnosť sa spýtať na všetko, čo vás zaujíma.

Oznámenia rodine

Je len na vás, ako túto radostnú udalosť oznámite rodine a známym, keď sa deti narodia. Môžete poprosiť manžela/partnera, aby rozposlal oznámenia o narodení poštou, SMS alebo e-mailom, pripravte si vopred text, kde už len doplní potom mená a prípadne aj miery či váhu detí s dátumom a časom narodenia.

Naučte sa príznaky predčasného pôrodu

Keďže sa dvojčatá a viacerčatá rodia predčasne, naštudujte si a naučte sa rozlišovať príznaky predčasného pôrodu, aby ste vedeli včas zareagovať a vedeli, čo v prípade predčasného pôrodu robiť.

Taška do pôrodnice

Tú by ste mali mať pripravenú pri dvojčatách 1 – 2 mesiace pred termínom pôrodu. Okrem oblečenia pre seba aj detičky nezabudnite na dôležité doklady, ako: občiansky preukaz, preukaz poistenca, tehotenskú knižku a sobášny list. Ak ste slobodná, budete namiesto sobášneho listu potrebovať svoj rodný list, prípadne vyhlásenie o otcovstve, ak ste rozvedená, potrebujete svoj rodný list a rozsudok o rozvode s doložkou právoplatnosti, ovdovené ženy potrebujú svoj rodný list a úmrtný list manžela.

Zabezpečenie stravovania

Je veľmi dôležité vedieť, že keď prídete s dvojčatami domov, nebudete mať čas sa ani najesť, nieto si ešte pravidelne a zdravo variť. Dohodnite sa s rodinou, kto by bol ochotný vám priniesť uvarené jedlo, nemusí to byť každý deň. Ďalšou možnosťou, ak nemáte nikoho poruke, je navariť si vopred raz alebo dvakrát do týždňa, na viac dní, prípadne to riešiť polotovarmi alebo donáškou jedla z reštaurácie, čo zrejme nebude lacná záležitosť. Navariť však môže aj šikovný partner. Dohodnite sa s ním už vopred, aby sa nestalo, že budete hladovať a potom hádzať do seba všetko, čo vám príde pod ruky a čo náhodne nájdete v chladničke.

„Papierovačky“ a iné formality

Nástup na materskú dovolenku je v 34. týždni pri bezproblémovom tehotenstve, pri rizikovom v 32. týždni najskôr. O nástupe na materskú dovolenku máte povinnosť informovať svojho zamestnávateľa, a to písomne, najmenej jeden mesiac vopred, k tomu musíte doložiť aj tlačivo sociálnej poisťovne Žiadosť o materské, ktoré vyplní a potvrdí váš gynekológ. To potom doručí váš zamestnávateľ pobočke sociálnej poisťovne.

Ak ste SZČO alebo dobrovoľne poistená osoba, potvrdenie musíte doručiť do sociálnej poisťovne vy. A nezabudnite nahlásiť prechod na materskú v zdravotnej poisťovni. Ak ste zamestnaná, vykoná to za vás zamestnávateľ.

Ak s otcom dvojčiat nie ste manželia, priznanie sa k otcovstvu je možné urobiť pred pôrodom alebo po ňom, a to na matrike alebo pred súdom.

Ak prechádzate z rodičovskej dovolenky rovno na materskú dovolenku, treba tak vykonať odhlásenie rodičovského príspevku na úrade práce, sociálnych vecí a rodiny.

Mamičky dvojčiat

Ak poznáte nejakú mamičku, ktorá už má dvojčatá, bude to pre vás ten najlepší zdroj informácií, ktoré nikde inde nezískate. Môžete sa pridať aj do našej skupiny na Facebooku, kde je viac ako tisíc už skúsených mamičiek dvojčiat, ale aj mamičiek čakateliek (napíšte mi). Môžete sa tak poradiť o čomkoľvek a získate množstvo cenných informácií, ktoré sú na nezaplatenie.

Zdroje:

http://tehotenstvo.rodinka.sk/prirucka-pre-rodica/doklady-pre-babaetko/7-formalit-na-ktore-treba-mysliet-pocas-tehotenstva/

http://deti-ako.sk/prava-rodicov-po-narodeni-dietata/co-treba-vybavit-pred-porodom/

http://www.symptomy.sk/co-zariadit-pred-porodom

http://www.dietaaja.sk/index.php/tehotenstvo-a-porod/co-vybavit-pred-a-po-porode

http://www.dietaaja.sk/index.php/tehotenstvo-a-porod/co-vybavit-pred-a-po-porode/item/41-co-treba-vybavit-pred-porodom

Foto: Image by BRUNA BRUNA from Pixabay

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Kočnerov telefonát Kuciakovi bol cez čiaru, hovoria kolegovia zavraždeného novinára

Kočner mohol utrpieť najmä pri kauze Donovaly, zhodli sa novinári.


Už ste čítali?